Mnogi roditelji javljaju se s pitanjem: „Zašto moje dijete ne može reći R?” ili pak: „Kako moje dijete može naučiti reći slovo R?”.Velik broj djece ima problema upravo s izgovorom glasa R. Glas R obično se pojavljuje u dobi između 4 i pol i 5 godina. Ako je vaše dijete mlađe od te dobi, ne morate se još brinuti. No, ako je vaše dijete starije i još uvijek ne može izgovoriti R, vrijeme je da krenete u akciju. Pravovremeni početak rješavanja artikulacijskih poremećaja jako je važan za uspjeh vašeg djeteta.Ovdje možete vidjeti kako se pravilno izgovara glas R:
Neka djeca glas R zamjenjuju glasovima J i L. Tako će neki umjesto „riba“ reći „jiba“ ili pak „liba“. Drugi je slučaj da ponekad jezik ne vibrira dovoljno ili se glas R uopće ne čuje.Jako je važno znati da se s vježbama za glas R može početi tek kada dijete može pravilno izgovoriti glas L.Kao i kod svakog glasa, i kod glasa R može se raditi o artikulacijskom ili o fonološkom poremećaju, a ponekad i o kombinaciji oba. Artikulacijski poremećaj izgovora pojedinih glasova uzrokuje pogrešna pozicija govornih organa tijekom izgovora, a kod fonoloških poremećaja izgovor određenog glasa ovisi o njegovoj poziciji unutar riječi ili o susjednim glasovima. Detaljnije pročitajte ovdje.Svakako je važno da se javite stručnjaku - logopedu koji je najkompetentniji da napravi dijagnostiku i uputi vas kako najbolje pomoći svome djetetu. Pored rada s logopedom, potreban je i redoviti rad s djetetom kod kuće. Jedino kombinacija redovite terapije i redovitog svakodnevnog vježbanja kod kuće može dati najbolje rezultate. Digitalna logopedska vježbenica Kokolingo odlično se uklapa u rad na logopedskoj terapiji, kao i rad s djetetom kod kuće. Ona, naime, umjesto dugih nizova riječi koje treba ponavljati jednu za drugom, umjesto različitih kopiranih materijala koji ponekad djeci znaju i dosaditi, nudi sve te materijale kroz igre, spajalice, slagalice, otkrivalice i još mnogo toga. A još mnogo detaljnije o Kokolingu možete pročitati u našem članku.Poznato je da za glas R obično treba puno strpljivosti i višemjesečni redoviti rad kako bi se postigao napredak. Kokolingo smo razvili upravo tako da bi dijete s puno više motivacije svakodnevno kod kuće vježbalo izgovor.Vježbe u Kokolingo logopedskoj vježbenici podijeljene su u nekoliko cjelina:
Artikulacijska gimnastika
Slušno razlikovanje glasova
Vježbe izgovora slogova i riječi
Vježbe s rečenicama i pričama
Artikulacijska gimnastikaKao pomoć u ispravljanju artikulacijskih poremećaja u digitalnoj logopedskoj vježbenici Kokolingo naći ćete vježbe artikulacijske gimnastike. Pod nazivom Gusarska gimnastika, ove su predvježbe temelj na koji se naslanjaju sve ostale vježbe i ne smiju se preskočiti. Podijeljene su na opće vježbe artikulacijske gimnanstike koje su zajedničke za sve glasove i specifične vježbe za pojedine glasove. Tako ćete za glas R pronaći vježbe zanimljivih imena poput: Četkajmo gusarske zube, Branje gljiva i Rakova kliješta. Neke su vježbe statične, u kojima se govorni organi određeno vrijeme drže u određenom položaju, neke su dinamične, u kojima s artikulatorima treba odraditi određene radnje, a neke su statičko-dinamičke. Jednu takvu vježbu za glas R možete pogledati u sljedećem video isječku:
U Kokolingo vježbenici mnogo je takvih vježbi. Zato vas pozivamo da ih pogledate, iskušate se u gusarskoj gimnastici i još danas započnete s vježbanjem!
Pažljivo slušanjeSljedeća stepenica u Kokolingo svijetu je Pažljivo slušanje. To je skup vježbi fonemske diskriminacije, odnosno međusobnog razlikovanja glasova. Potrebno je prijeći ovu stepenicu, naučiti čuti i prepoznati razliku između dva slična glasa, kako bi se moglo uspješno uvježbati pravilan izgovor. Pažljivo slušanje dolazi u dvije zabavne vježbe, Skupljanje blaga i Bojanje. U svakoj je potrebno poslušati riječ i odlučiti koji se glas čuje te tako prikupiti po jedan vrijedni novčić.
Logatomi i riječiU avanturama na Otoku palmi, koraljnom grebenu, Pustom otoku i Ledenom otoku s djecom možete vježbati logatome i riječi. Logatomi su slogovi koji sami po sebi nemaju značenja, ali, baš kao i riječi, u Kokolingo će nam svijetu dobro poslužiti za vježbanje glasa R kroz zabavne aktivnosti, i to na početku, u sredini i na kraju riječi. Vježbe ili igre, kako vam je draže nazvati ih, zovu se Popni se i Otkrij te Brbljave kartice, Pronađi riječi i Memori kartice. Možete li zamisliti koliko se samo različitih riječi i logatoma krije na toliko različitih otoka? I koliko samo svjetova i njihovih bića, podmorskih, pustinjskih, ledenih? Ovdje možete baciti pogled i nakratko prošetati našim svijetom.
Rečenice i pričeDijete koje je uvježbalo glas R u logatomima i riječima može otploviti na Prašumski otok gdje u igrama nadopunjavanja rečenica polako uči izgovarati riječi u rečenicama. I najzad, na Otočnoj oazi dočekat će ga posljednja stepenica, slušanje i izgovaranje rečenica u pričama te razumijevanje pročitanoga. Puno je ovdje vježbi za male moreplovce koji su uspješno doplovili do posljednjih otoka. Još samo jedan korak, korak koji zahtijeva puno predane vježbe i koncentracije, i glas R je savladan!
Savjeti za krajI za kraj, stari dobro poznati savjet da treba biti uporan, stavljamo na srce i djeci i roditeljima. Glas R ne rješava se preko noći. Bit će trenutaka kada možda pomislite da je uloženo puno truda, a niste nagrađeni niti jednim vidljivim korakom naprijed. Tada se sjetite da se niti do jednog dragocjenog znanja ne dolazi lako. Sjajni novčić u rukama sjajan je zato što je u njega uložen neizmjeran trud, a time svi postajemo svjesni koliko zapravo vrijedi! Krenite što prije, naše more zahtijeva puno upornosti i hrabrosti, ali vi to već imate, jer prijavili ste se za ovu glasovnu avanturu! Prijavite se i na besplatnu probu za Kokolingo i pogledajte kako vam se sviđa naša karta s blagom!