Dislalija: Poremećaj izgovora glasova i kako ga korigirati
Autor: Ema Tadić, mag. logoped.
Dislalija, poznata i kao artikulacijski poremećaj ili poremećaj izgovora glasova, odnosi se na nepravilan izgovor pojedinih glasova kod djece i odraslih osoba. Osobe s dislalijom mogu imati poteškoće s izgovorom određenih glasova, zamjenom jednog glasom drugim ili pogrešnim izgovorom glasova. Dakle, moguće je da se određeni glas ne izgovara (npr. ruka = uka), da se mijenja drugim glasom (npr. kapa = tapa) ili da se izgovara pogrešno (npr. izgovaranje glasa R „grleno“).Istovremeno, podrazumijeva se da osobe imaju:
  • uredan sluh - nemaju oštećenje sluha, ne nose slušni aparatić
  • urednu inteligenciju - prosječan ili iznadprosječan IQ
  • bez neuroloških oštećenja - bez krvarenja u mozgu pri porodu ili moždanog udara
  • uredni jezični profil - imaju uredno razvijen rječnik, govore gramatički ispravnim rečenicama
Vrste dislalija i njihovi uzrociDislalije mogu zahvaćati više glasova iz različitih artikulacijskih skupina (npr. glasove R i S) ili nekoliko glasova iz iste artikulacijske skupine (npr. K, G i H).Ovisno o uzroku, dislalije se dijele na organske i funkcionalne. Organske dislalije uključuju nepravilnosti zuba, zagriza, visoko i usko tvrdo nepce te prekratku podjezičnu vezicu. Funkcionalne dislalije nastaju zbog nedovoljne pokretljivosti govornih organa ili slabijeg razvijenog fonematskog sluha. Fonematski sluh je vještina koja nam omogućava da čujemo od kojih se glasova pojedina riječ sastoji. (više o tome u članku Artikulacijski i fonološki poremećaj).Vrste dislalija su:
  • sigmatizam - neispavan izgovor glasova C, S, Z, Č, Ć, DŽ, Đ, Š, Ž
  • lambdacizam - neispavan izgovor glasova L i LJ
  • rotacizam - neispavan izgovor glasa R
  • kapacizam, gamacizam i hitizam - neispavan izgovor glasova K, G i H
  • etacizam - neispavan izgovor glasa E
Logopedska terapija: Faze korekcije dislalijeNajvažnije načelo korekcije dislalije je sustavnost i stupnjevitost rada. Logopedska se terapija stoga provodi u pet faza:
  1. Pripremna faza - razvijanje fonematskog sluha i priprema artikulacijskog aparata za izvođenje glasova. Artikulacijski aparat podrazumijeva organe koji sudjeluju u izgovaranju glasova - jezik, usne, obrazi, meko nepce.
  2. Faza formiranja ispravne artikulacije glasa - postizanje ispravne artikulacije oponašanjem, mehaničkim djelovanjem (primjerice podizanje vrha jezika špatulom da bi se olakšao izgovor glasa L) ili kombinacijom. Ispravnu artikulaciju je potrebno podijeliti na jednostavne artikulacijske položaje i pokrete. Nakon višekratnog ponavljanja, taj se pokret stabilizira.
  3. Faza automatizacije izgovora glasa - stabilizacija nove artikulacije u slogovima, riječima i rečenicama. To se postiže pomoću vježbi s posebno odabranim primjerima u kojima se novi glas pojavljuje u različitim pozicijama (na početku, u sredini pa na kraju) od jednostavnih prema složenijim. Primjerice, ako dijete ispravlja izgovor glasa L, prvo će ga vježbati u slogovima (LA, LE, ALA, ELI, IL...), potom u riječima (LABUD, KOLA, VAL) i na kraju u rečenicama (Lana ima malo pile.).
  4. Funkcionalna igra
  5. Faza diferencijacije glasova - rad na suprotstavljanju dotičnog glasa s drugim artikulacijski i akustički bliskim glasovima (primjerice L i V ili Č i C).
  6. Funkcionalna igra
  7. Faza uvođenja glasa u spontani govor - formiranje sposobnosti i navika pravilne upotrebe nove artikulacije u svim situacijama spontane, prirodne jezično-govorne komunikacije
Izazovi u korekciji dislalijeVažno je napomenuti da stvaranje novog načina izgovaranja glasa možda nije toliko teško, ali pretvoriti ga u automatiziranu, stabilnu naviku može biti znatno izazovnije. Zbog toga je posljednja faza korekcije često najzahtjevnija, posebno za roditelje koji bi trebali svakodnevno podsjećati dijete na pravilan izgovor glasova dok mu to ne postane navika.Kroz ovaj tekst, ciljali smo na pružanje informacija o dislaliji, poremećaju izgovora glasova, i kako ga korigirati. Nadamo se da će vam ove informacije pomoći u boljem razumijevanju dislalije i logopedskih terapija koje mogu pomoći u korekciji izgovora.
Logopedija
Dislalija
Literatura
  • Posokhova, I. (2005). Izgovor: kako ga poboljšati. Zagreb: Ostvarenje
Slični članci
Roditelj s djetetom
Dislalija: Poremećaj izgovora glasova i kako ga korigirati
Dislalija, poznata i kao artikulacijski poremećaj ili poremećaj izgovora glasova, odnosi se na nepravilan izgovor pojedinih glasova kod djece i odraslih osoba.
Logoped vježba izgovor glasa s djetetom
Artikulacijsko - fonološki poremećaji
Kokolingo pomaže djeci kod artikulacijskih i fonoloških poremećaja. Zbog nepravilnog izgovora glasova roditelji dovode djecu na logopedske preglede.
Roditelj s djetetom
Online logopedske vježbe
Online logopedske vježbe uz Kokolingo koji je strukturiran prema standardnom načinu provođenja logopedskih vježbi za dobivanje pravilnog izgovora.
Kontaktiraj nas
Imate još pitanja?
Slobodno nam se obratite – tu smo da vam pomognemo i odgovorimo na sve nedoumice.